Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie powołana została do życia w 1949 r. Obecnie prowadzi działalność także w oparciu o swoje trzy Filie: w Piotrkowie, Skrzynicach i Chmielu.Czytelnicy mogą korzystać z księgozbioru, który liczy łącznie 41 660 woluminów. Biblioteka udostępnia także czytelnię internetową, uruchomioną w maju 2004 r., umożliwiającą bezpłatne korzystanie z internetu. Biblioteka prowadzi szeroko rozumianą działalność informacyjną i metodyczną. Jest też organizatorem konkursów literackich i plastycznych. Gromadzi także informacje i dokumenty dotyczące życia mieszkańców gminy, starając się dokumentować zarówno przeszłość, jak i teraźniejszość: fotografie, wycinki prasowe, druki ulotne ale i zapisane wspomnienia obejmujące historię i tradycje regionu. Przez wiele lat dyrektorem była Danuta Szymańska, która przechodząc na emeryturę przekazała kierowanie instytucją zatrudnionej w bibliotece – Edycie Majewskiej.
- Filia biblioteczna w Piotrkowie – funkcjonuje od 1961 r., zajmując obecnie trzy pomieszczenia w budynku Gminnego Centrum Kultury. Oferuje czytelnikom ponad 12 800 woluminów książek, aktywnie włączając się w przedsięwzięcia kulturalne organizowane w gminie i miejscowości.
- Filia biblioteczna w Skrzynicach – powstała w 1955 r. i ma obecnie swoje pomieszczenia w budynku remizy strażackiej. Zachęca czytelników do poszerzania swojej wiedzy zbiorem ponad 6900 woluminów.
- Filia biblioteczna w Chmielu – powstała w 1985 r. zajmując pomieszczenia także w budynku remizy strażackiej. Oferuje czytelnikom ponad 4370 książek.
 
Gminna Biblioteka Publiczna w Jabłonnie
Jabłonna Majątek 17
23-114 Jabłonna
tel. 81 561 00 46
e-mail: gbpjablonna@poczta.onet.pl
www.gbpjablonna.pl