Gmina Jabłonna

Tutaj jesteś Aktualności Zmagań kulinarnych młodzieży ciąg...

Aktualności

Zmagań kulinarnych młodzieży ciąg dalszy...

Zmagań kulinarnych młodzieży ciąg dalszy...

Opublikowano: 22.11.2016 Dnia 5 listopada 2016r w Zespole Szkól Zawodowych w Bełżycach odbyło się podsumowanie projektu „Smaki Krainy Wokół Lublina” oraz dwa konkursy na: „najlepszą potrawę regionalną” oraz na „najładniejszy stół”. Organizatorem konkursów było Województwo Lubelskie, Fundacja Ośrodek Rozwoju Kompetencji Ekologicznych w Kaliszu oraz Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania na Rzecz Rozwoju Powiatu Lubelskiego „Kraina wokół Lublina”.
Konkurs skierowany był do osób w wieku 13-25 lat ( uczestników warsztatów kulinarnych) „Smaki Krainy Wokół Lublina”. Wszystkie potrawy zostały przygotowywane  w domu, natomiast nakrycie i dekorowanie stołów odbywało się  podczas konkursu.

Do konkursów przystąpiło wiele grup i osób indywidualnych wystawiając smaczne i niezwykle efektowne z wyglądu , regionalne potrawy  takie jak : kociołek chłopski, zupa cebulowa z Goraja,  kaczka po jakubowicku, baleron białoruski, żeberka w koronie, forszmak lubelski, zawijasy nasutowskie czy  burakowy bigos. Wszystkie bardzo smaczne, aromatyczne i dekoracyjne skrupulatnie zostały ocenione przez szacowne jury.

Zaś uczestnicy konkursu na najładniejszy stół przywieźli ze sobą nie tylko elementy dekoracyjne stołu, ale również nakrycia stołowe, szkło, serwety, także  żywe kwiaty, owoce i  słodycze. Komisja konkursowa  brała pod uwagę nie tylko wrażenia estetyczne, również zasady stołowego savoir-vivre.

Choć do konkursu przystąpili głównie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych o profilu gastronomicznym  to sześcioosobowa grupa uczniów z Gimnazjum Publicznego w Jabłonnie  może  pochwalić się sukcesami. Lucas Lasak – uczeń klasy III w asyście swojej siostry Anaty  przygotował piękny bożonarodzeniowy stół za który  otrzymał  II miejsce i  w nagrodę sokowirówkę. Aleksandra Banach i Justyna Gustaw – uczennice również klasy III za oryginalnie nakryty stół w tonacji czarno- czerwonej otrzymały wyróżnienie i w nagrodę blender kielichowy. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

                                                                                                                        Wiesława Herecka
Powrót