Gmina Jabłonna

Tutaj jesteś Aktualności Projekt Erasmus + „Let’s make music...

Aktualności

Projekt Erasmus + „Let’s make music on in the classroom”

Projekt Erasmus + „Let’s make music on in the classroom”

Opublikowano: 13.02.2016 W dniach 17.01.2016 – 23.01.2016 uczniowie Gimnazjum Publicznego w Jabłonnie : Natalia Fila, Martyna Komajda, Mikołaj Kozak, Michał Flis i nauczyciele: Wanda Pacek i Urszula Paździor uczestniczyli w wyjeździe do Włoch w ramach realizacji projektu Erasmus + . Celem tego projektu jest między innymi, wypracowanie metod edukacyjnych , które pozwolą włączyć muzykę, do realizacji materiału z innych przedmiotów. W ramach spotkań 8 krajów partnerskich prezentujee stosowane i wypracowane przez siebie metody, a także kulturę i tradycję swojego kraju.
We Włoszech byliśmy gośćmi jednej ze szkół w miejscowości Cisterna di Latina, w prowincji Latina. Pierwszego dnia odbyło się spotkanie z włoską koordynatorką Adrianną oraz dyrektorem szkoły, krótkie zwiedzanie, a następnie oglądanie  programu artystycznego w wykonaniu uczniów włoskich. Uczestnictwo w różnego rodzaju warsztatach szkolnych, pozwoliło nam zaprezentować zarówno nasz kraj, jak też muzykę i tańce ludowe. Uczniowie z naszej szkoły  zatańczyli krakowiaka w strojach ludowych i  zaprezentowali  naszą propozycję na logo projektu, która spotkała się z dużym uznaniem (po dogrywce drugie miejsce J).
 
W ramach projektu Erasmus +  we Włoszech spotkali się uczniowie i nauczyciele nie tylko z Polski, ale również z Węgier, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Turcji oraz Rumuni. Słuchaliśmy pieśni ludowych tych  krajów oraz podziwialiśmy ich tańce narodowe. Na zaproszenie burmistrza miasta oraz przewodniczącego rady miejskiej Cisterna di Latina mogliśmy zwiedzić urząd, poznać bogatą historię tego regionu oraz wysłuchać pięknego koncertu  gitarowego. Oprócz zajęć w szkole, zwiedzaliśmy też przepiękną stolicę Włoch- Rzym. Byliśmy na Placu św. Piotra, w Bazylice i przy grobie naszego papieża Sw. Jana Pawła II. Podziwialiśmy  również cuda zgromadzone w Muzeach Watykańskich i freski w kaplicy Sykstyńskiej Pawła II. Kolejnego dnia zwiedzaliśmy  Pompeje, zniszczone przez erupcję Wezuwiusza w czasach rzymskich oraz  oglądaliśmy  ogrody Ninfa, założone w ruinach średniowiecznego miasta. Z autokaru podziwialiśmy nadmorskie miejscowości w okolicy Neapolu  i plaże - jeszcze puste o tej porze roku.  Dla wszystkich nas będzie to niezapomniany i pełen wzruszeń  wyjazd.
 
Wanda Pacek, Urszula Paździor
Powrót