Gmina Jabłonna

Tutaj jesteś Aktualności 100-letnia Szkoła w Czerniejowie

Aktualności

100-letnia Szkoła w Czerniejowie

100-letnia Szkoła w Czerniejowie

Opublikowano: 27.05.2016 22 maja 2016 r. Szkoła Podstawowa w Czerniejowie świętowała jubileusz 100 – lecia swojego istnienia. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji szkoły koncelebrowana przez księdza proboszcza Mirosława Flaka i księdza kanonika Dariusza Kowalskiego, który wygłosił okolicznościową homilię.

Na uroczystość przybyło liczne grono znakomitych gości, m.in.: reprezentująca Starostę Powiatu Lubelskiego, radna pani Urszula Paździor,  pani Magdalena Misiaszek – reprezentująca pana Krzysztofa Hetmana - posła do Parlamentu Europejskiego, pan Eugeniusz Pelak – wicekurator oświaty w Lublinie, pani Magdalena Sałek – Wójt Gminy Jabłonna, pan Marcin Pastuszak – zastępca Wójta Gminy Jabłonna, pan Roman Dąbek – przewodniczący Rady Gminy Jabłonna, pani Ewa Maj – dyrektor Zespołu Administracyjnego Szkół w Jabłonnie. Obecni byli także dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół, lokalni samorządowcy, nauczyciele, pracownicy szkoły, absolwenci, rodzice i uczniowie.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji szkoły koncelebrowana przez księdza proboszcza Mirosława Flaka i księdza kanonika Dariusza Kowalskiego, który wygłosił okolicznościową homilię.

Po nabożeństwie głos zabrała dyrektor Szkoły Podstawowej w Czerniejowie – pani Maria Zarzecka, która w swoim przemówieniu powitała wszystkich zgromadzonych, przedstawiła historię szkoły, przypomniała nazwiska pierwszych pedagogów, podkreślając jak wielki wkład w rozwój szkoły wnieśli państwo Zofia i Jan Kraszewscy, wieloletni nauczyciele oddani swemu powołaniu, którzy swoje życie związali z Czerniejowem i tutejszą szkołą. To dzięki ich staraniom powstała Izba Pamięci Narodowej, za którą szkoła w 1974 roku została odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wzruszające i ciepłe słowa podziękowania zostały skierowane do grona pedagogicznego, a także do nauczycieli emerytów i pracowników szkoły, którym wręczono okolicznościowe statuetki. Kończąc swoje wystąpienie, pani Dyrektor podziękowała także wszystkim tym, którzy swoim wsparciem przyczynili się do zorganizowania jubileuszu.

Następnie głos zabrali zaproszeni goście, którzy przekazali na ręce Dyrektor szkoły listy gratulacyjne i upominki.

W dalszej części obchodów wystąpili uczniowie, przedszkolaki oraz absolwenci prezentując bogaty program artystyczny.

Uroczystość uświetnili także swoimi występami: kapela ludowa OSP Czerniejów, Koło Gospodyń Wiejskich z Czerniejowa, zespół muzyczny – Adax.

Impreza odbywała się na świeżym powietrzu, a dla licznie zgromadzonych przygotowany był poczęstunek: grochówka, bigos, kiełbaski, pierogi, ciasto, kawa, herbata, lody, napoje. Najmłodsi mogli nacieszyć się do woli dmuchanym zamkiem, poskakać na trampolinie, czy skorzystać z propozycji gier i zabaw przygotowanych przez nauczycieli.

Z okazji Jubileuszu przygotowana została także wystawa okolicznościowa poświęcona historii szkoły. Stare fotografie i kroniki można było oglądać w sali gimnastycznej.

Po części oficjalnej rozpoczęła się zabawa taneczna. Wielką atrakcją dla uczestników festynu był taniec z ogniem, a na koniec widowiskowy i barwny pokaz sztucznych ogni.

To był wyjątkowy dzień pełen wzruszeń, wspomnień, serdeczności i ciepła. Spotkanie z przeszłością, rozmowa z dawnym nauczycielem, uczniem, przywołanie z pamięci minionych chwil, które choć nie wrócą, są ciągle żywe, ponieważ trwają w tych, którzy je przeżywali. Mamy nadzieję, że ten szczególny dzień na długo pozostanie w pamięci wszystkich, którzy mieli okazję świętować go razem z nami.

Urszula Oberda

Powrót