Gmina Jabłonna

Tutaj jesteś Aktualności Wycieczka to Roztoczańskiego Parku...

Aktualności

Wycieczka to Roztoczańskiego Parku Narodowego

Wycieczka to Roztoczańskiego Parku Narodowego

Opublikowano: 19.10.2016 Dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Gminy Jabłonna i Krzczonów zrealizowano projekt „Edukacja ekologiczna w Gminie Jabłonna i Krzczonów w 2016”. Zwieńczeniem projektu był zorganizowany dnia 13 października br. wyjazd 29 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu gmin Jabłonna i Krzczonów do Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Zwiedzanie parku uczniowie rozpoczęli od Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego RPN zlokalizowanego w  Zwierzyńcu - jednym z najpiękniejszych polskich miasteczek, którego natura otoczyła wspaniałymi lasami jodłowo-bukowymi. Stąd młodzież wyruszyła najpopularniejszą ścieżką dydaktyczną na Bukową Górę Podczas spaceru uczestnicy wycieczki podziwiali wspaniałe drzewostany sosnowe, jodłowe i bukowe. Po dotarciu na szczyt góry można było zobaczyć imponujący krajobraz Roztocza Środkowego.  Wyprawa zakończyła się przy stawach Echo położonych w płaskiej, rozległej dolinie, wśród lasów, u stóp wydmy. Stawy Echo stanowią atrakcję Zwierzyńca zarówno pod względem krajobrazowym jak i  rekreacyjnym.
Ważnym etapem zwiedzania Zwierzyńca była wizyta na cmentarzu wojennym we wsi Sochy gdzie 1 czerwca 1943 r. niemieckie wojska wymordowały ok. 200 osób.  Z relacji żyjących świadków wynika, iż ocalał jedynie jeden dom, reszta została spalona lub zburzona a ocaleli mieszkańcy do czasu odbudowy wioski musieli mieszkać w piwnicach i częściach zabudowań gospodarczych.
Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie barokowego kościoła "Na Wyspie" z 1947 roku, p.w. św. Jana Nepomucena oraz zespołu  budynków Zarządu Ordynacji Zamojskiej z pierwszej połowy XIX wieku, w której obecnie mieści się Zespół Szkół.
Na zakończenie wycieczki uczniowie zwiedzili Ośrodek  Edukacyjno-Muzealny RPN, w którym zapoznali się z jego historią oraz bogatą florą i fauną. Następnie zobaczyli wystawę W krainie jodły, buka i tarpana wystawę prezentowaną w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym. Wystawa składała się z 11 dioram prezentujących 17 środowisk. Ten niepowtarzalny, multimedialny spektakl, wzbogacony odpowiednią scenografią, światłem i dźwiękiem zabrał uczestników wycieczki  w swoistą wyprawę w świat przyrody Parku i Roztocza.

Zwieńczeniem całodniowej wycieczki po Zwierzyńcu było wspólne ognisko z kiełbaskami,  podczas którego uczniowie mogli porozmawiać o swoich wrażeniach ze zwiedzania Zwierzyńca i słuszności stwierdzenia, że jest on niewątpliwą „Perłą Roztocza”. 

Powrót