Gmina Jabłonna

Tutaj jesteś Aktualności Protest mieszkańców przeciwko budowie...

Aktualności

Protest mieszkańców przeciwko budowie spopielarni zwłok w Czerniejowie

Protest mieszkańców przeciwko budowie spopielarni zwłok w Czerniejowie

Opublikowano: 26.10.2016 Trwa budowa spopielarni zwłok w Czerniejowie. Mieszkańcy nie chcą takich inwestycji, a ich obawy podzielają władze samorządowe, które jednak nie mają wpływu na decyzje w tej sprawie. Inwestorzy przekonują, że mają wszystkie decyzje i pozwolenia, wydane zgodnie z przepisami. – Te jednak kilka lat temu zostały bardzo zliberalizowane i, na przykład decyzja środowiskowa w takim wypadku nie jest wymagana.
Protestujący mają pretensję, że nikt nie konsultował z nimi nowych inwestycji. Mimo zapewnień inwestora, że krematorium będzie budowane w nowoczesnej technologii tak, że nie będzie czuć dymu, mieszkańcy obawiają się, że będzie ono uciążliwe dla ich zdrowia, a ponadto spowoduje spadek wartości działek. Niezadowoleni mieszkańcy nie rezygnują. W maju byli na sesji Rady Powiatu w Lublinie i złożyli petycję do wojewody lubelskiego z apelem o wstrzymanie pozwolenia na budowę. Wnioskodawcy liczą, że Wojewoda przychyli się do ich prośby, podobnie jak zrobił to w przypadku podobnej inwestycji w Chełmie. Mieszkańcy protestują od ok. 120 dni, mając nadzieje, że Urzęd Wojewódzki odpowe pozytywnie na ich protest. 
 
W Lublinie spopielarnie zwłok były już planowane, m.in. na Majdanku i przy ul. Poligonowej, ale żaden z tych pomysłów nie został zrealizowany.
Powrót