Gmina Jabłonna

Tutaj jesteś Aktualności Erasmus + na Węgrzech

Aktualności

Erasmus + na Węgrzech

Erasmus + na Węgrzech

Opublikowano: 13.12.2016 W ostatnich dniach listopada dzięki zaproszeniu Pani Wiesławy Hereckiej - Dyrektora z Gimnazjum Publicznego w Jabłonnie mogłam uczestniczyć w niezwykłym dla mnie wydarzeniu jakim jest projekt "Let's make music on in the classroom". Wspólnie z 6. osobową grupą młodzieży z naszego gimnazjum: Olą, Zosią, Marcinem, Pauliną, Kacprem i Olą oraz nauczycielem j. angielskiego Panią Wandą Pacek wyjechaliśmy do miasteczka Pomaz na Węgrzech (ok. 15 km od Budapesztu).
W projekcie "Let's make music on in the classroom" bierze udział 8 szkół z: Łotwy, Litwy, Turcji, Hiszpanii, Włoch, Rumunii, Węgier i Polski, działania realizowane są w ramach programu Erasmus+. Projekt dotyczy wykorzystania muzyki, instrumentów podczas zajęć w szkole.

            Tylko po angielsku lub na migi, kiedy zabrakło jakiegoś słówka - tak młodzież porozumiewała się ze sobą podczas zajęć, wyjazdów, wspólnego spędzania czasu. Według mnie są to najlepsze warunki aby sprawdzić się, "przetestować" efekty swojej dotychczasowej nauki języka. Może gdzieś na dalszy plan zeszła gramatyka, za to najważniejsze było to, że młodzież przełamywała swoje bariery - może czasami niepewności, może obawy, że ktoś popełni błąd, zostanie źle zrozumiany. Podczas tych wspólnie spędzonych dni liczyła się dobra zabawa, poznawanie nowej kultury, edukacja muzyczna.

            Młodzież mieszkała podczas pobytu w Pomazie u węgierskich rodzin, dzięki temu uczniowie mieli szansę jeszcze bliżej poznać kulturę, zwyczaje, kuchnię węgierską. Podczas zajęć młodzi mieli również przedstawić prezentację przygotowaną o polskim instrumencie i tańcu, którego należało potem nauczyć pozostałą część grupy. Nasi uczniowie zaprezentowali trojaka oraz chodzonego, który jak się okazało wcale nie jest taki prosty w nauce, jak nam się wydawało. Oprócz zajęć edukacyjnych, uczniowie mieli okazje zwiedzić najpiękniejsze zakątki Węgier, m.in. Wyszehrad, Budapeszt, Szentendre.

            Bardzo cieszę się i dziękuję, że Pani Dyrektor wspólnie z nauczycielami podejmują trud realizacji takich projektów, ponieważ dają one niepowtarzalną szansę dla młodzieży na sprawdzenie swoich możliwości językowych, zwiedzenie i poznanie kultury różnych krajów. Dziękuję również młodzieży, która reprezentowała nasza gminę i kraj podczas projektu - dobra robota! W kwietniu podobne spotkanie - podsumowujące 2-letnią pracę w ramach projektu - odbędzie się w naszym Gimnazjum Publicznym w Jabłonnie.
           
Magdalena Sałek
Powrót