Gmina Jabłonna

Tutaj jesteś Aktualności Wycieczka laureatów III Olimpiady...

Aktualności

Wycieczka  laureatów III Olimpiady Ekologicznej do Suśca

Wycieczka laureatów III Olimpiady Ekologicznej do Suśca

Opublikowano: 19.10.2017 Dzięki wsparciu finansowemu Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Gminy Jabłonna zrealizowano projekt „Edukacja ekologiczna w Gminie Jabłonna w 2017”. Zwieńczeniem projektu był zorganizowany dnia 17 października br. wyjazd 29 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu gmin Jabłonna do Suśca.

Zwiedzanie Roztocza uczniowie rozpoczęli od wizyty w Rezerwacie Przyrody Czartowe Pole znajdującego się na terenie gminy Józefów. Spacer wyznaczoną ścieżką dydaktyczną biegł wzdłuż rzeki Sopot, na której tworzą się imponujące kaskady wodne, a strome zbocza porasta bór sosnowy oraz rzadkie rośliny takie jak: wawrzynek wilczełyko, parzydło leśne, paprotnik kolczasty czy storczyk plamisty. Następnie przewodnik pokazała uczestnikom wycieczki  ruiny papierni Zamoyskich z XVII w., która produkowała 80% papieru w guberni lubelskiej.

Kolejnym przystankiem na trasie wycieczki były zlokalizowane na południowo-wschodnim zboczu Krzyżowej Góry, niedaleko wsi Nowiny, kamieniołomy. Te malownicze, rozległe, skalne wgłębienia ukryte są w sosnowym lesie. Dwustumetrowej długości i kilkunastometrowej wysokości  ściany pozwoliły przyjrzeć się geologicznej budowie Roztocza. Natomiast z ich szczytu rozciągała się piękna panorama Puszczy Solskiej.  Niewątpliwą atrakcją  wizyty w kamieniołomie były liczne małe muszelki, które łatwo się wyciągały  z kruchego kamienia.

Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie rezerwatu przyrody „Szumy”. Podczas spaceru młodzież podziwiała liczne małe wodospady utworzone na rzece Sopot zwane potocznie „Szumami”. Niewątpliwa atrakcją było również zbieranie grzybów, których po godzinnym spacerze były pełne siatki.  Uczniowie mogli też zobaczyć widłaki, paprocie  bardzo rzadko występujące  już w naszych lasach, a  będące  pod ochroną.

Zwieńczeniem całodniowej wycieczki po Roztoczu było wspólne ognisko z kiełbaskami,  podczas którego uczniowie mogli porozmawiać o swoich wrażeniach z wycieczki po Roztoczu.