Obwieszczenie
Działając na podstawie § 18b ust. 2 i 3 Rozporządzenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 maja 2011 r. w sprawie prowadzenia rejestru zabytków, krajowej, wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem zwanego dalej rozporządzeniem (t.j. Dz.U. z 2021, poz. 56), w związku z art. 22 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. z 2024 r. poz. 1292 ze zm.)
zawiadamiam
o zamiarze włączenia do Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Jabłonna karty adresowej zabytku nieruchomego: „Kapliczka przydrożna św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza”, znajdującego się w miejscowości Chmiel Pierwszy działka nr 107/4.
Zgodnie z art. 22 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz.U. z 2024 r. poz. 1292 ze zm.) Wójt Gminy Jabłonna jest zobowiązany do prowadzenia gminnej ewidencji zabytków w formie zbioru kart adresowych zabytków nieruchomych z terenu gminy. W gminnej ewidencji zabytków powinny być ujęte: 1) zabytki nieruchome wpisane do rejestru; 2) inne zabytki nieruchome znajdujące się w wojewódzkiej ewidencji zabytków; 3) inne zabytki nieruchome wyznaczone przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) w porozumieniu z wojewódzkim konserwatorem zabytków.
Zgodnie z § 18 ust 1 Rozporządzenia Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego z dnia 26 maja 2011 r. w sprawie prowadzenia rejestru zabytków, krajowej, wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków oraz krajowego wykazu zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 51), Wójt (burmistrz, prezydent miasta) włącza kartę adresową zabytku nieruchomego wpisanego do rejestru zabytków lub znajdującego się w wojewódzkiej ewidencji zabytków do gminnej ewidencji zabytków po zweryfikowaniu, że dane zawarte w karcie adresowej są wyczerpujące i zgodne z danymi zawartymi odpowiednio w decyzji o wpisie zabytku do rejestru lub w karcie ewidencyjnej zabytku.
Zgodnie z § 18b. ust. 3. ww. Rozporządzenia Zawiadomienie o zamiarze włączenia karty adresowej zabytku, o sporządzeniu nowej karty adresowej zabytku albo o zamiarze wyłączenia karty adresowej zabytku z gminnej ewidencji zabytków umieszcza się na stronie podmiotowej Biuletynu Informacji Publicznej do czasu zamieszczenia informacji odpowiednio o włączeniu karty adresowej zabytku, o włączeniu nowej karty adresowej zabytku do gminnej ewidencji zabytków albo o wyłączeniu karty adresowej zabytku z gminnej ewidencji zabytków.
Uzasadnienie
Kapliczka postawiona w 1957 roku jako wotum dziękczynne mieszkańca miejscowości Chmiel za wyzwolenie z obozu koncentracyjnego na Majdanku podczas II wojny światowej. Uwięziony na Majdanku w 1943 roku w swoich modlitwach powierzył życie św. Teresie i obiecał, że jeśli zostanie uwolniony z obozu koncentracyjnego jako dziękczynienie za uratowanie życia postawi kapliczkę poświęconą św. Teresie od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza (św. Teresie z Lisieux).
W 1958 r. kapliczka została poświęcona przez ks. proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej w Chmielu.
Kapliczka murowana, otynkowana. Składa się z szerszej prostopadłościennej części dolnej, na której od frontu umieszczona jest tabliczka z napisem „Św. Tereniu módl się za nami” oraz z węższej prostopadłościennej części górnej, zwieńczonej czterospadowym daszkiem i dużym, metalowym krzyżem. W górnej części, w elewacji przedniej, znajduje się głęboka wnęka na rzeźbę św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza.
Miejsce posadowienia kapliczki nie jest ogrodzone, jest ogólnodostępne od strony drogi powiatowej nr 2272L.
Wartości: kulturowe. Kapliczka przypomina o wydarzeniach z okresu II wojny światowej, jest świadectwem pobożności mieszkańców.
W związku z powyższym w celu zapewnienia utrwalenia wartości historycznej i kulturowej tego obiektu włączenie karty adresowej „Kapliczka przydrożna św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza” do Gminnej Ewidencji Zabytków Gminy Jabłonna jest w pełni uzasadnione.