Gmina Jabłonna

Tutaj jesteś Aktualności Goście z Ukrainy w Zespole Szkół w...

Aktualności

Goście z Ukrainy w Zespole Szkół w Jabłonnie

Goście z Ukrainy w Zespole Szkół w Jabłonnie

Opublikowano: 21.11.2017 Zaledwie minęło pół roku do wydarzenia związanego z pobytem Węgrów, Rumunów, Litwinów, Łotyszy, Turków, Hiszpanów i Włochów w byłym gimnazjum w Jabłonnie, ponownie na korytarzach szkoły w Jabłonnie rozbrzmiewa obcojęzyczny gwar. Tym razem za sprawą 22-osobowej grupy młodych Ukraińców przybywających do nas pod opieką nauczycieli: Ludmiły Kozak i Rusłana Majevskiego, ze szkół w Teterivce i Denyszach, gromady Teterivka w obwodzie Żytomierskim na Ukrainie.

W niedzielę ( 19 listopada br.) późnym popołudniem 22 rodziny z terenu naszej gminy przyjęły na tydzień do swoich domów naszych ukraińskich gości. W szkołach, do których chodzą uczą się także języka polskiego. Niektórzy pochodzą z rodzin o polskich „korzeniach”, a komunikują się z polskimi koleżankami i kolegami w języku ukraińskim, polskim, angielskim oraz rosyjskim.

Pierwszy dzień pobytu upłynął na poznawaniu miejsca, w którym zamieszkali, szkoły oraz nawzajem siebie. Po powitaniu gości przez dyrekcję Zespołu Szkół w Jabłonnie oraz władze Gminy Jabłonna i obejrzeniu całego obiektu szkolnego, podzieleni na niewielkie grupy uczestniczyli w lekcjach prowadzonych przez naszych nauczycieli. Aby uprzyjemnić pobyt uczniowie szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych przygotowali pokaz talentów. Były to: piosenki, tańce, pokazy baletowo- akrobatyczne oraz fragment bajki „Kopciuszek” w uwspółcześnionej wersji teatralnej. Ukraińska młodzież również pięknie się zaprezentowała opowieścią o swojej szkole, śpiewem i tańcem. Nic tak nie integruje grupy jak wspólna zabawa, tym razem na zajęciach sportowych, które zorganizowano na koniec pierwszego dnia pobytu. Przed nami jeszcze 5 dni spotkań, wyjazdów, zwiedzania i wspólnej zabawy. Dołożymy wszelkich starań, aby uprzyjemnić czas  naszym gościom, dostarczyć niezapomnianych wrażeń i miłych wspomnień czego serdecznie im życzymy.

Wiesława Herecka

V-ce dyr. Zespołu Szkół w Jabłonnie