Gmina Jabłonna

Tutaj jesteś Aktualności III dzień pobytu gości z Ukrainy w...

Aktualności

III dzień pobytu gości z Ukrainy w Zespole Szkół w Jabłonnie

III dzień pobytu gości z Ukrainy w Zespole Szkół w Jabłonnie

Opublikowano: 23.11.2017 Uczniowie z Gromady Teteriwskiej (Ukraina) wraz ze swoimi kolegami z Zespołu Szkół w Jabłonnie już trzeci dzień uczestniczą we wspólnych zajęciach, warsztatach i wycieczkach integracyjnych.

Trzeci dzień pobytu upłyną pod znakiem zwiedzania. Pierwszym przystankiem na naszym szlaku była Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego przy pl. Wolności w Lublinie. Dzięki przychylności dyrekcji biblioteki, dział Zbiorów Specjalnych zaprezentował zwiedzającym najcenniejsze zbiory z tego  działu : starodruki, dokumenty z życia społecznego mienionych lat, mikrofilmy o Lublinie i Żytomierzu. Uczniowie i nasi ukraińscy goście mogli zobaczyć wypożyczalnię książek i odwiedzić księgarnię. Była to bardzo pouczająca lekcja przekazana w niezwykle barwny i interesujący sposób.

Drugi przystanek , to zespół pałacowo-parkowy rodziny Zamoyskich, we wsi Kozłówka, Obecnie pałac jest siedzibą muzeum. We wnętrzach, które zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX wieku i XX wieku znajdują się piece z miśnieńskich kafli, marmurowe kominki, dębowe parkiety, zgromadzona jest również niezwykła kolekcja malarstwa (przeważają portrety rodzinne oraz kopie arcydzieł malarstwa europejskiego), mebli, rzeźb, luster, kobierców, porcelany, złoconych brązów i sreber, które swego czasu stanowiły dawne wyposażenie pałacu.

Trzeci etap zwiedzania to Port Lotniczy w Świdniku, a na koniec trochę zakupów w Centrum Handlowym Felicyty. Choć zmęczeni, ale pełni wrażeń wróciliśmy o godz. 16 na obiadokolację do  naszej szkoły.

Wiesława Herecka

V-ce dyr. Zespołu Szkół w Jabłonnie