Gmina Jabłonna

Tutaj jesteś Aktualności I Forum Rolnicze za nami!

Aktualności

I Forum Rolnicze za nami!

I Forum Rolnicze za nami!

Opublikowano: 13.03.2018 W dniu 2 marca b.r. w Gminnym Centrum Kultury w Jabłonnie z siedzibą w Piotrkowie odbyło się I Forum Rolnicze, zorganizowane wspólnie przez Gminę Jabłonna i Powiatowy Zespół Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bychawie. Forum Rolnicze, jak mówią organizatorzy, ma zostać cykliczną imprezą odbywającą się corocznie.
W pierwszym panelu prowadzonym przez Krzysztofa Kurusa – Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, uczestnicy mogli zapoznać się z agrotechniką upraw zbóż i rzepaku na podstawie doświadczeń i praktycznych spostrzeżeń pracowników LODR w Końskowoli. Drugi panel poświęcony był nowym zasadom składania wniosków o dopłaty bezpośrednie m. in. składaniu wniosków przez Internet poprzez aplikację eWniosek Plus. Środowisko programu, jego możliwości i wymagania zaprezentowali Maria Pawlak i Henryk Zaręba z Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  w Lublinie. W następnym wystąpieniu producentom rolnym zostały przedstawione przyczyny najczęściej występujących wypadków podczas pracy jaką wykonują na co dzień. Statystykę wypadków w skali kraju oraz skali gminy szczegółowo przedstawił przedstawiciel Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Lublinie Pan Ireneusz Świderski.
 
Forum zakończyła prezentacja Cezarego Kowalskiego - Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bychawie, poświęcona nowym zasadom naboru wniosków dot. m.in. modernizacji i podnoszeniu wielkości ekonomicznej małych gospodarstw, przyznawaniu premii „Młody Rolnik” w ramach programu PROW 2014-2020.
 
Między panelami liczni uczestniczy mogli swobodnie porozmawiać przy kawie, dzieląc się swoimi doświadczeniami.
 
Marcin Jakubusek (2018)