Gmina Jabłonna

Tutaj jesteś Aktualności Wiosenne królestwo pszczół w gminie...

Aktualności

Wiosenne królestwo pszczół w gminie Jabłonna

Wiosenne królestwo pszczół w gminie Jabłonna

Opublikowano: 20.03.2018 Wiosna to piękny czas, wszystko kwitnie budzi się do życia, m.in. dzięki pracy pszczół i ludzi – naszych pszczelarzy. Może nie każdy wie, że na terenie naszej gminy funkcjonuje od 18 kwietnia 1995 roku – Koło Pszczelarzy, jako jedno z 47 Kół na terenie województwa należących do Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Lublinie.

Nasze Koło to jedno z 7 na terenie naszego powiatu lubelskiego obok Kół z Bełżyc, Bychawy,  Pszczelej Woli, Strzyżewic, Krzczonowa i Wojciechowa, skupia 46. Członków, jego Prezesem jest Pan Lucjan Kowalski. Koło spotyka się na corocznych spotkaniach, szkoleniach. Dzięki przynależności do Koła pszczelarze otrzymują dofinansowania do leków dla pszczół oraz sprzętu, środków transportu, zakupu matek.

Czy wiecie Państwo, że każdy z nas może pomóc pszczołom i ich hodowcom w codziennej pracy? Wystarczy, że w naszych domowych ogródkach, grządkach pojawią się tzw. rośliny miododajne. Jakie to rośliny?

  • Rośliny jednoroczne i byliny:

Koniczyna biała, wrzosy, ogórecznik lekarski, cząber ogrodowy, miodunki,  oregano, facelia błękitna  języczka pomarańczowajeżówka purpurowa, ostróżka ogrodowa, lawenda, kocimiętka cytrynowa, dalie, nachyłek, rudbekia, szałwie, rezedy, ślazówka, malwy, astry, dzwonki, naparstnice, ślazy, macierzanki, nawłoć, szałwia.

  • Krzewy :

suchodrzewy, śnieguliczka, róże, tamaryszki, wiciokrzewy, dereń czarny (dereń biały jest dla pszczół bezwartościowy), maliny, porzeczki czarne, czeremcha, berberys

  • Drzewa:

Jarząb pospolity, kasztanowiec zwyczajny, klon jawor, klon polny, klon pospolity, lipa pospolita, lipa drobnolistna, lipa szerokolistna, lipa węgierska, robina, akacjowa, wierzba, śliwa domowa

 

Gdzie kupić miód na terenie naszej gminy?

Łupina Barbara, Jabłonna-Majątek 78, tel. 604 364 095

Kępa Krzysztof, Czerniejów 198, tel. 607 049 582

Bryda Marek,  tel. 513 516 830