Gmina Jabłonna

Tutaj jesteś Aktualności Dąb Niepodległości "Tuszowiak"...

Aktualności

Dąb Niepodległości "Tuszowiak" posadzony!

Dąb Niepodległości "Tuszowiak" posadzony!

Opublikowano: 02.05.2018 Rok 2018 jest dla wszystkich Polaków rokiem ważnym. Mija bowiem sto lat od momentu, kiedy Polska wróciła na mapę świata po 123 latach niewoli. Rocznicę tę wiele szkół upamiętnia sadząc Dęby Niepodległości. Do akcji tej włączyła się także Szkoła Podstawowa w Tuszowie.
Podniosła uroczystość miała miejsce 26 kwietnia2018 r. Została połączona z obchodami 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W uroczystości wzięła udział nie tylko szkolna społeczność, ale też zaproszeni goście - władze Gminy Jabłonna, Nadleśnictwa Świdnik, ksiądz proboszcz parafii Bychawka oraz sołtys Tuszowa.
 
Spotkanie rozpoczęła uroczysta akademia zatytułowana „Nauczmy się na pamięć tego kraju...”. Została ona przygotowana przez uczniów. Młodzi aktorzy i chórzyści zaprezentowali wybrane karty z historii Polski. Były wśród nich zdarzenia jasne - rozbrzmiewały wiwaty wyrażające radość z okazji uchwalenia Konstytucji, ale przeplatały się one ze smutkiem wywołanym rozbiorami Polski. Podniosłe wiersze i muzyka podkreśliły radość z powrotu orła i barw narodowych w 1918 roku. Akademia zakończyła się wspólnym odśpiewaniem „Roty”.
 
Po tej części uroczystości wszyscy zgromadzeni w budynku szkoły wyszli na zewnątrz, aby dokonać posadzenia dębu. Wydarzenie to nawiązuje do zapoczątkowanej tuż po odzyskaniu niepodległości tradycji sadzenia przez społeczeństwo dębów, które uosabiają siłę i długowieczność.
 
Ceremonii posadzenia Dębu Niepodległości dokonali Pani Dyrektor i przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego oraz goście: Pani Wójt Magdalena Sałek, Z-ca Wójta p. Marcin Pastuszak, Nadleśniczy Lasów Państwowych Nadleśnictwa Świdnik p. Adam Kot, sołtys Tuszowa p. Kazimierz Guziak, przedstawicielka Rady Rodziców p. Małgorzata Niedźwiadek
 
Następnie pani dyrektor - Agnieszka Nawłatyna odsłoniła kamień z pamiątkową tablicą, a ksiądz proboszcz Tomasz Maj dokonał poświęcenia. Dąb otrzymał imię Tuszowiak.
 
Wzruszająca uroczystość pięknie wpisała się w obchody Roku dla Niepodległej. Pozostanie długo w naszej pamięci. Historia ojczysta jest bowiem nie tylko zlepkiem dat, lecz przede wszystkim związanymi z nimi emocjami.
 
                                                                                                                                                                          Elżbieta Flisiak