Gmina Jabłonna

Tutaj jesteś Aktualności IV Wieczór Pieśni Patriotycznej -...

Aktualności

IV Wieczór Pieśni Patriotycznej - relacja z wydarzenia

IV Wieczór Pieśni Patriotycznej - relacja z wydarzenia

Opublikowano: 21.11.2018 W piątek 9 listopada odbył się w Szkole Podstawowej w Tuszowie IV Wieczór Pieśni Patriotycznej. W ten listopadowy wieczór spotkaliśmy się aby wspólnie przeżywać 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Aby zjednoczyć się w tym historycznym wydarzeniu i podkreślić jego rangę licznie przybyli mieszkańcy Tuszowa, rodzice, dziadkowie, uczniowie i absolwenci oraz zaproszeni goście:  wójt Gminy Jabłonna p. Magdalena Sałek, z-ca wójta p. Marcin Pastuszak, dyrektor Zespołu Administracyjnego Szkół p. Ewa Maj, dyrektorzy szkół z terenu gminy Jabłonna, panie z zespołu śpiewaczego, strażacy oraz radni.

To wyjątkowe spotkanie rozpoczęliśmy tradycyjnym tańcem narodowym polonezem oraz współczesnym układem "Barwy Niepodległości" w wykonaniu naszych tancerzy. Następnie zabrali głos uczniowie ukazując zebranym losy Polaków na drogach ku niepodległej w pięknie przygotowanej części artystycznej. Zakończyliśmy ją wprowadzeniem okolicznościowego tortu przygotowanego specjalnie na ten dostojny jubileusz naszej Ojczyzny.

Po tak uroczystym wprowadzeniu w klimat Święta Niepodległości nauczyciel prowadzący zaprosił zebranych do wspólnego śpiewania pieśni i piosenek patriotycznych, które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. W słowach i nutach pieśni patriotycznych zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie, o historii naszego narodu. Przy akompaniamencie skrzypiec i instrumentu klawiszowego popłynęły dźwięki wielu pięknych utworów, jak: "Pierwsza Kadrowa", "Przybyli ułani pod okienko", "Szara piechota" i wielu innych. Jak co roku swą obecnością zaszczyciły nas panie z zespołu Śpiewaczego KGW "Tuszowianki", które  wykonały piękne staropolskie pieśni patriotyczne śpiewane jeszcze w czasie zaborów.

IV Wieczór Pieśni Patriotycznej upłynął w miłej atmosferze i duchu patriotyzmu, zjednoczył przedstawicieli wielu środowisk i pokoleń. Był manifestacją naszej wspólnoty lokalnej i tożsamości narodowej. Spotkanie to pozwoliło nam radośnie uczcić Polskę i 100-lecie Niepodległości.

Agnieszka Nawłatyna