Gmina Jabłonna

Tutaj jesteś Aktualności 200. rocznica urodzin Władysława...

Aktualności

200. rocznica urodzin Władysława Taczanowskiego

200. rocznica urodzin Władysława Taczanowskiego

Opublikowano: 01.03.2019 1 marca obchodzimy 200. rocznicę urodzin Władysława Taczanowskiego - znanego na całym świecie wybitnego polskiego ornitologa, urodzonego w Jabłonnie.

Władysław Taczanowski urodził się 1 marca 1819  roku w Jabłonnie koło Lublina - syn Kazimierza, byłego kapitana wojsk napoleońskich i komisarza obwodu krasnystawskiego oraz Izabeli z Owidzkich, córki Joachima, zwanego w regionie lubelskim działacza politycznego i oświatowego.

Autor ok. 590 prac naukowych i opracowań haseł encyklopedycznych m.in.: „O ptakach drapieżnych w Królestwie Polskim pod względem wpływu, jaki wywierają na gospodarstwo ogólne” (1860), „Oologia ptaków polskich” (1862), „Ptaki krajowe” (t. 1–2, 1882), „Spis ptaków Królestwa Polskiego, obserwowanych w ciągu ostatnich lat pięćdziesięciu” (1888). Jego nazwisko wymienione jest w I tomie z 1859 roku na liście twórców zawartości tej encyklopedii.

Władysław Taczanowski zmarł 17 stycznia 1890 roku w Warszawie, pochowany został na Powązkach. Pozostawił znaczący ślad w krajowej i światowej ornitologii. Utorował drogę ku największym osiągnięciom współczesnej polskiej awifaunistyki. Jego „Ptaki krajowe” - biały kruk – to jedyne źródło wiedzy o historycznej ornitofaunie środkowo-wschodniej Polski.

Więcej o osobie Władysława Taczanowskiego oraz jego osiągnięciach mogą się Państwo dowiedzieć w publikacji "Śladami Władysława Taczanowskiego" wydanej przez Gminę Jabłonna. Publikacja dostępna jest w wersji elektronicznej "Śladami Władysława Taczanowskiego" oraz w wersji papierowej w Urzędzie Gminy Jabłonna, Gminnej Bibliotece Publicznej w Jabłonnie i jej filiach.