Gmina Jabłonna

Tutaj jesteś Aktualności Nasze śmieci w czasach epidemii. Apel...

Aktualności

Nasze śmieci w czasach epidemii. Apel o postępowania z odpadami.

Nasze śmieci w czasach epidemii. Apel o postępowania z odpadami.

Opublikowano: 24.03.2020 Aktualna sytuacja związana z koronawirusem ma wpływ także na branżę komunalną. W obliczu koronawirusa branża odpadowa mierzy się m.in. z wyzwaniami związanymi z brakami kadrowymi. Na razie odbiór odpadów odbywa się bez zakłóceń. Nie zanotowano zachorowań wśród pracowników ZZOK w Bełżycach Sp. z o.o. Na dzień dzisiejszy praca zakładu przebiega bez zakłóceń.
Jeśli będą wprowadzone kolejne obostrzenia związane z kwarantanną a także dla bezpieczeństwa pracowników, w najbliższym czasie mieszkańcy mogą się liczyć ze zmianami w harmonogramach lub ograniczeniami dotyczącymi odbioru niektórych frakcji. 
 
Tymczasem apelujemy do mieszkańców, aby wsparli pracę sektora komunalnego w tym trudnym momencie poprzez właściwe praktyki we własnych gospodarstwach domowych.
 
1.           Przemyślane zakupy. Strach bywa złym doradcą zakupowym. Sklepy wciąż działają i będą działać, a część nieprzemyślanych zakupów – trafi niestety do kosza. W najbliższym czasie warto zwrócić szczególną uwagę na rozsądne decyzje zakupowe,  aby nie wyrzucać więcej niż zazwyczaj.
2.           Zmniejszanie objętości odpadów. Zgniatanie butelek i innych opakowań z tworzyw sztucznych, składanie lub targanie na mniejsze kawałki opakowań papierowych i kartonów – szczególnie teraz należy o tym pamiętać. Im mniej powietrza będą wozić śmieciarki – tym więcej zmieści się w nich odpadów.
3.           Ograniczenie remontów, wymiany mebli itp. To niestety nie jest czas na wiosenne porządki. Warto ograniczyć wizyty w marketach budowlanych i powstrzymać się na jakiś czas od prac generujących odpady wielkogabarytowe. Ewentualne ograniczenia w odbiorze śmieci, w pierwszej kolejności dotyczyć mogą właśnie wielkich gabarytów.
4.           Kompostowanie. Kolejną frakcją, której odbiór – w przypadku przeciążenia systemu może zostać ograniczony, są odpady bio. Warto, aby właściciele nieruchomości jednorodzinnych pomyśleli o zagospodarowaniu odpadów zielonych we własnym zakresie i np. spróbowali stworzyć własny kompostownik. 
 
Zdajemy sobie sprawę, że odbieranie odpadów w godzinach nocnych może być uciążliwe. Musimy się też liczyć z tym, że odpady takie jak gabaryty, papier czy plastik będą musiały być deponowane dłużej. Mamy jednak do czynienia z wyjątkową sytuacją i myślę, że w sposób szczególny należy docenić pracę wszystkich pracowników zakładu a szczególnie sortowni, kierowców i ładowaczy – oni są narażeni na zachorowanie w sposób bezpośredni. Dlatego poprzez takie zmiany chcemy chronić zdrowie pracowników, mieszkańców, a tym samym i warunki higieny wokół naszych posesji. Liczymy na zrozumienie i wsparcie.