Gmina Jabłonna

Tutaj jesteś Turystyka Zabytki Cmentarz wojenny w Tuszowie

Zabytki

Cmentarz wojenny w Tuszowie

Cmentarz wojenny w Tuszowie

Opublikowano: 01.02.2015 Cmentarz wojenny w Tuszowie – z okresu I wojny światowej, usytuowany w północnej części wsi, około 20 m na wschód od drogi Lublin - Bychawa.

 Założony został na planie półowalu o wymiarach około 55 x 39 m, zajmując powierzchnię około 2150 m2. Cmentarny teren otoczony jest wałem o wysokości około pół metra. Składał się z kilkunastu mogił zbiorowych, z których obecnie widoczne są dwie duże mogiły zbiorowe w formie prostokątnych kopców o wymiarach 16,5 x 6,5 m i wysokości 2 m. Na każdym z nich umieszczony jest metalowy krzyż. Zarośnięty jest drzewami a obsadę wału stanowi kilkanaście świerków. Pozostałe mogiły są w zasadzie zatarte.

Na cmentarzu – w ewidencji austro-węgierskiej ujętym jako „Friedhof nr 32 Tuszów” - pochowanych jest prawdopodobnie ok. 400 żołnierzy: austriackich (m.in. z 14 pułku piechoty oraz 17 rzeszowskiego pułku piechoty Landsturmu) oraz żołnierzy armii rosyjskiej, poległych w czasie walk na linii obrony rosyjskiej Trawniki - Bychawa - Chodel, w dniach 23-26 lipca 1915 roku.

Powrót
ZIT

Projekt Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego

Planowanie przestrzenne

Zapraszamy do odwiedzenia strony Partycypacja w planowaniu przestrzennym w Gminie Jabłonna

Nieodpłatna Pomoc Prawna

Informacje dotyczące nieodpłatnej pomocy prawnej

Gospodarka odpadami

Informacje dotyczące odpadów komunalnych